Czy można spać? Ne Scisne?

Czy można spać? Przez długi czas naukowcy zastanawiali się nad tym problemem, ale wyniki ostatnich badań wykazały, że po gorączkowej nocy ryby lubią się zdrzemnąć.
Czy można spać

Nie dajcie się zwieść faktowi, że oczy ryb są zawsze otwarte: te żywe stworzenia lubią też spać w nocy, a nawet zdrzemnąć się rano.


Danio zebry (Danio rerio), podobnie jak większość innych gatunków ryb, nie mają powiek, więc trudno jest ustalić, co robią w stanie pasywnym - śpią lub po prostu odpoczywają.
Ale teraz naukowcy udowodnili nie tylko, że ryby śpią, ale także, że te żywe stworzenia mogą cierpieć na bezsenność, a także trudne do wytrzymania wymuszonego czuwania.
Regularnie zakłócając spokój ryb tego gatunku powszechnych w akwariach (do tego użyto słabego wstrząsu elektrycznego), naukowcy byli w stanie sprawić, by nie spali całą noc. A co się stało? Ryby, które przeżyły niespokojną noc, starają się zasnąć przy pierwszej okazji.
Niektóre osobniki, na których przeprowadzono eksperyment, były nosicielami zmutowanego genu, który wpływa na wrażliwość układu nerwowego na hipokretyny, substancje hormonalne, które pomagają w walce ze snem. Brak hipokretyn w ludzkim ciele uważany jest za przyczynę narkolepsji.
Danio zebry z genem zmutowanym cierpiały na bezsenność; stwierdzono, że byli w stanie spać o 30% krócej niż ich odpowiednicy z normalnym genem. „Ryby, które są niewrażliwe na hipokretyny, śpią krótko i sporadycznie w ciemności” - donosi naukowcy w internetowym czasopiśmie PLoS Biology.
Dzięki badaniu naukowcy dowiedzieli się więcej o funkcjach cząsteczek regulujących sen. Mają nadzieję, że dalsze eksperymenty z danami zebry wybranymi do eksperymentów ze względu na podobieństwo ich centralnego układu nerwowego do odpowiednich organów ssaków pomogą wniknąć w mechanizmy zaburzeń snu u ludzi.
„Zaburzenia snu są powszechne, ale nie rozumiemy ich mechanizmów. Ponadto istnieje wiele hipotez dotyczących tego, jak i dlaczego mózg przechodzi w sen. naukowcy.
Obserwację ryb przeprowadziła grupa naukowców z USA i Francji. Stwierdzono, że gdy ryba zasypia, jej płetwy ogonowe pochylają się, a same ryby pozostają na powierzchni wody lub na dnie akwarium.
Jeden z uczestników badania, Emmanuel Minho z Uniwersytetu Stanforda (USA), powiedział: tak powszechne zjawisko. ”
Lewis Smith
www.inopressa.ru

Czy można spać?
A co się stało?
Loading...